ERKEK SES SANATÇILARI

 

 


ÂRİF ÖZGÜLÜŞ

 (8 Ağustos 1954)
Çubuklu’da doğdu. İlk öğrencileri arasında yeraldığı İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’ndan 1983’te mezun oldu. Beykozspor, Fenerbahçe Genç Takımı, Anadoluhisarı ve İETT kulüplerinde profesyonel futbol oynadı. Henüz öğrenciyken Devlet Korosu kadrosuna katıldı. 1986’da sınavla TRT’de programlar yaptı. Radyolarda, tv’lerde ve çeşitli kültür merkezlerinde solo konserler verdi. İTÜ Konservatuvarı Mezunları Derneği’nde yönetim kurulu üyeliği yaptı. Çeşitli sanat kurumlarında şan ve repertuvar öğretti. Bir kız çocuk babasıdır.

 

 


ATAKAN AKDAŞ

 (25 Kasım 1976)
Samsun’da doğdu. Müzik çalışmalarına Samsun Büyükşehir Belediye Konservatuvarı’nda başladı. 1996-97 döneminde Atatürk Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü’nde öğrenim gördü. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’ndan 2003’te mezun oldu. 2000’de TRT’nin açtığı ses yarışmasında İstanbul birincisi seçildi. İlk solo konserini 2003’te verdi. 2004’ten itibaren bir süre TRT İstanbul Radyosu’nda istisna akitli ses sanatçısı olarak çalıştı. 2004’te Hollanda’da RAST adlı tiyatro kurumunun sahneye koyduğu Gülün Öpüşü adlı müzikalde rol aldı ve Dünya Tiyatro ve Müzik Festivali kapsamında turneye katıldı. Devlet Korosu kadrosuna, 2006’nın Ağustos ayında girdi.

 

 


AYKAN ÖZGÜN

 (22 Kasım 1962)
Erzurum’ da doğdu. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu ve yüksek lisans yaptı. 1985’te İzmir Devlet Korosu’nun ilk kadrosunda yeraldı. İstanbul Devlet Korosu’na 1990’da naklen atandı. 1993’ten itibaren yedi yıl, mezun olduğu okulda müzik öğretti. Radyo ve tv programları yaptı. Yönettiği amatör korolarla yurtiçinde ve yurtdışında konserler verdi. İBB Kültür İşleri Daire Başkanlığı adına, Üç Kıtada Türkülerimiz adlı albümün süpervizörlüğünü yaptı. Habitat-II kapsamında müzik organizasyonları; 1996’da İsviçre’de Türk Günü; 1998’de Kazlıçeşme’de Cumhuriyet Konseri; 1999’da Avrupa Yüzme Olimpiyatları’nın gala gecesini ve belediyeler adına etkinlikler düzenledi. Bir erkek çocuk babasıdır.

 


BEKİR ÜNLÜATAER

 (8 Şubat 1976)
1976 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, ilk ve orta öğrenimini Anadolu’nun çeşitli illerinde tamamladı. Müzik çalışmalarına 1992 yılında Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde başladı. 1996-1997 tarihlerinde TRT Gençlik Korosu’nda Gökçen Koray ile çalıştı. 1997’de sınavlarını birincilikle kazandığı İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan 2003 yılında mezun oldu. Ve o yıllarda Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça, Tülin Korman, Ferşan Başaka ve Fatma Gökdel gibi değerli hocaların öğrencisi oldu. Yine o yıllarda Abdi Coşkun’dan tanbur  dersleri aldı. 1999 yılında, TRT’nin açtığı ses yarışmasında İstanbul Bölgesi birincisi oldu. Aynı yıldan itibaren TRT’de konserlere katılmaya başladı. Çeşitli albüm çalışmalarında yer aldı. 2005’te TRT’nin düzenlediği bir yarışmada seslendirdiği eser birincilik kazandı. 2004 yılından itibaren Kudsi Ergüner Topluluğu ve Pere Ensemble – Golden Horn Ensemble ile çeşitli projeler kapsamında yurtiçinde ve Fas, Almanya, Belçika, İsviçre, İspanya, Yunanistan, Avusturya, Bosna Hersek, İtalya gibi ülkelerde konserlere katıldı. 2010 yılında THY’nın 75. Yıl anısına yapılan çalışmada Çağdaş Dönem bestecilerinin eserlerini seslendirdi. Sony Müzik’in gerçekleştirdiği “Ermeni Bestekârlar” albümünde yer aldı. Sanatçı şefliğini Timur Selçuk’un gerçekleştirdiği İstanbul 2010 Kültür Başkenti destekli Müniristanbul isimli projede “Endülüs’te Raks” ve “Kalamış” adlı eserleri icra etti. Bekir Ünlüataer, Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun kadrosuna, 2006 Ağustos’unda açılan sınavlarla katıldı. 

{sliderr EROL ÜNAL}
 (11 Nisan 1954)
Sarıkamış’ta doğdu. İstanbul Belediye Konservatuvarı’ndan ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. 1976’da Devlet Korosu’nun ilk kadrosunda yeraldı. Birçok müzikolojik yayının nota hattatlığı yaptı. 1995 yılından itibaren Bahçeşehir ve Küçükçekmece Musiki derneklerinin koro şefliğini üstlendi. 2007’de Devlet Korosu’nun sanat kurulu üyeliğine atandı. Fotograf, şiir, güfte ve beste çalışmalarında bulunmakta, çeşitli TV ve albüm çalışmalarına katılmakta ve solo konserler vermektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

  

 

 

 

 


HAKAN HATAYLI

 (16 Aralık 1964)
İstanbul’da doğdu. Şehremini Lisesi’nde sürdürdüğü öğrenimi sırasında udî ve bestekâr Rüştü Eriç’in ve Vecihe Engin’in öğrencisi oldu. Rumeli Türkleri Musiki Cemiyeti’nde çalışmalarda bulundu ve Kubbealtı Akademi Vakfı Musiki Bölümü’nde Yusuf Ömürlü ile çalıştı. Devlet Korosu’nun kadrosuna 1986’da katıldı. Çeşitli amatör korolarda kuruculuk, hocalık, şeflik, yöneticilik yaptı. İstanbul Fasıl Topluluğu’yla yurtiçinde ve yurtdışında konserler verdi; CD-kaset çalışmalarında görev aldı. Birçok TV-müzik programına solist olarak iştirak etti. Evli ve iki kız çocuk babasıdır.

 

 

 


HULÛSİ YÜCEBIYIK

 (20 Mayıs 1960)
İstanbul’da doğdu.  İlk ,orta ve lise tahsilini yine İstanbul’da tamamladı. Lise yıllarından itibaren ilk müzik öğretmeni Muzaffer Yücebıyık’ın eşliğinde Süheyla Atmışdört’ün idaresindeki Üniversite korosuna devam etti.1977 de başladığı İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Sanat Müziği Bölümünden sınıf atlayarak 1981 yılında mezun oldu. 1979 yılında açılan sınavda başarılı olarak İstanbul Devlet  Klasik Türk müziği korosuna ses sanatçısı olarak kabul edildi. Aynı yıllarda İstanbul Radyosu’nda bant yapma hakkını kazandı.1984 te birincilikle kazandığı İ.T.Üniversitesi  T.M.D. Konservatuarı Temel Bilimler bölümünden 1989 da mezun oldu. Aynı yıl İ.T.Üniversitesinin Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı  Türk Sanat Müziği alanındaki yüksek lisans eğitimine başladı.1991 yılında yine birincilikle yüksek lisans eğitimini tamamladı. Konservatuar eğitimleri süresince istifade ettiği çok değerli hocalarından bazıları: İsmail Hakkı Özkan, Ender Ergün, Selahattin İçli, Yalçın Tura, Fuat Türkelman, Yavuz Özüstün ve Bekir Sıdkı Sezgin’dir. 1993 ten itibaren Üsküdar Belediyesi Kültür Müdürlüğü bünyesinde Türk Sanat Müziği dersleri vermeye başladı. Yine aynı belediyenin etkinlikleri kapsamında 1997 den sonra ,13 yıl boyunca  (Çarşamba Konserleri) adı altında bir dizi faliyete sanat danışmanlığı yaptı. 2007 ve 2008 yıllarında yine  Üsküdar Belediyesi bünyesinde, Üsküdar Konulu Türk Sanat Müziği Beste Yarışması’nın ,organizasyonunu yaptı. 1995 - 2001 yılları arasında  İ.T.Ü.   T. M. D . Konservatuarında Türk Müziği Solfeji ve Nazariyatı ve Türk Müziği  Repertuarı derslerinde öğretim üyeliğinde bulundu.Sanat hayatı boyunca  çeşitli  platformlarda düzenlenen konser, albüm, radyo ve televizyon programlarında ses sanatçısı olarak yer aldı. 2007 den itibaren Üsküdar Belediyesine bağlı olarak kurduğu ‘Üsküdarın Işıkları’ çocuk korosununda eğitmenlik yapmaktadır. Konservatuardan sınıf arkadaşı Arzu Yücebıyık’la evli olan  Hulusi Yücebıyık  İpek ve Alican adlarında iki çocuk babasıdır.

 

 

 

 

 


NEJDET ŞENOL

nejdetsenol(10 Ocak 1960)
Kütahya’nın Tunçbilek ilçesinde doğdu. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’ndaki sekiz yıllık şan eğitiminden 1987’de mezun oldu. Lise yıllarında başladığı müzik çalışmalarında Halkevleri’nin ve çeşitli musiki cemiyetlerinin konserlerinde solist ve korist olarak görevler aldı. Konservatuvar öğrenciliği sırasında yapılan birçok etkinlikte solist olarak sahneye çıktı. İstanbul Devlet Korosu’na 1984’te katıldı. Evli ve bir erkek çocuk babasıdır.

 

 

 

 


Dr. NİHAT ERGİN

 (5 Mart 1955)
İstanbul’da doğdu. 1979’da İÜ Edebiyat Fakültesi’nin Sanat Tarihi ve Coğrafya bölümlerinden; 1980’de İstanbul Belediye Konservatuvarı’ndan mezun oldu. Konservatuvarın birinci sınıfındayken, sanat kurulu kararıyla, Konservatuvar İcra Heyeti’nde stajyer sanatçılığa atandı. Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi’ne ve Üniversite Korosu’na devam etti. 1979-85 arasında İÜ Merkez Kütüphanesi’nde ‘Güzel Sanatlar Araştırma Uzmanı’ olarak çalıştı. Devlet Korosu kadrosuna 1985’te katıldı. 1997’de İÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Anabilim Dalı’nda doktorasını; 1988’de İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde müzik yüksek lisansını tamamladı. Uluslararası sempozyumlarda ve seminerlerde bildiriler sundu. Çok sayıda bilimsel çalışma yaptı ve Yıldız Sarayı’nda Müzik adlı kitabı Kültür Bakanlığı tarafından yayınlandı.

 

 

 


RECEP ÇEVİR

 (29 Kasım 1964)
İstanbul’da doğdu. 1981’de başladığı İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nden 1988’de; İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yaptığı yüksek lisans eğitiminden 1992’de mezun oldu. Devlet Korosu kadrosuna, 1986’da öğrenci iken katıldı. Çeşitli radyo ve tv programlarına katıldı. Birçok amatör koroyu yönetti ve konserler verdi. Evli ve iki kız çocuk babasıdır.

 

  

  


VEDAT KOŞAR

 (3 Ocak 1957)
Vedat koşar 1957 yılında Kırklareli nde doğdu . 1966 yılında İstanbula geldi . İlk ve orta öğrenimi sırasında Pendik Halkevi'nde müzik çalışmalarına başladı . 1980 yılında İTÜ Türk musikisi Devlet konservatuarına girdi .Burada başta Bekir Sıdkı Sezgin Dr Aleaddin Yavaşça , Tülin Yakarçelik ,Nurten Erpek , Neriman Altındağ Tüfekçi , Osman Kut Dinçel , Dr Ercüment Berker ve Güher Güney gibi hocaların öğrencisi oldu. 1985 yılında Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk müziği korosuna girdi . O günden bugüne görevine korist ve solist olarak devam eden Vedat koşar evli olup Ömercan ve Ahmetcan adında iki erkek ,Ayşenur adında bir kız çocuk babasıdır .

 

 


YILDIRIM ÖĞÜT

yildirimogut(17 Nisan 1956)
Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde doğdu. İlk öğrencilerinden olduğu İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nden 1983-84 döneminde mezun oldu. Öğrenimi sırasında Bekir Sıdkı Sezgin, Tülin Yakarçelik, Güher Güney, Osman Kut Dinçer ve Prof. Dr. Muharrem Ergin’den yararlandı. Devlet Korosu kadrosuna 1980’de katıldı. Çeşitli tv programlarında ve albüm kayıtlarında solist olarak görev yaptı.2011-2012 yılı ve 2014 de sanat kurulu üyesi olarak görev almış olup, iki çocuk babasıdır.