KADIN SES SANATÇILARI

 

ARZU YÜZLÜER

 (4 Ekim 1963)
İstanbul’da doğdu. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’ndan 1986-1987 döneminde mezun oldu. 1986’da İzmir Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu’nda göreve başladı. İstanbul Devlet Korosu’na 1989’da naklen atanarak katıldı. Bir erkek çocuk annesidir.

 

 


ASUMAN ERCAN

 (23 Eylül 1955)
İstanbul’da doğdu. İstanbul Belediye Konservatuvarı’ndaki müzik öğrenimi sırasında İ. Ü.  Hukuk Fakültesi’nde yüksek öğrenim gördü ve Üniversite Korosu’na devam etti. Bir süre Konservatuvar İcra Heyeti’nde ses sanatçısı olarak çalıştı. Devlet Korosu’nun ilk kadrosunda yeraldı. 1976’da konservatuvardan mezun oldu. Evli ve iki erkek çocuk annesidir.

 

 

 


AYSEL SÖNMEZ

ayselsonmesson.jpg(5 Nisan 1959)
Çerkeş’te doğdu. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’ndan 1985’te mezun oldu. Konservatuvar korolarında görev alarak çeşitli konserlere katıldı. 1985’te yeni kurulan İzmir Devlet Korosu’nun ilk kadrosuna atanarak dört yıl görev yaptı. 1989’da İstanbul Devlet Korosu’na naklen atandı.

 

 


BELMA YAMANER

 (3 Mart 1964)
İstanbul’da doğdu. İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda başlayıp İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda devam ettiği müzik öğreniminden 1986-87 döneminde mezun oldu. Aynı okulun Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yaptığı yüksek lisansını 1993’te tamamladı. Üniversite Korosu’na devam etti. 1985’te yeni kurulan İzmir Devlet Korosu’nda dört yıl çalıştı. 1989’da İstanbul Devlet Korosu’na atandı.

 

 


BERNA SALGAR

 (1 Nisan 1960)
İstanbul’da doğdu. İstanbul Belediye Konservatuvarı’ndan 1980’de; İ. Ü. İktisat Fakültesi’nden 1983’te mezun oldu. Yüksek öğrenimi sırasında Üniversite Korosu’na devam etti. İlköğretim okullarında müzik öğretmenliği yaptı. Devlet Korosu kadrosuna 1984’te katıldı. Evli ve iki kız çocuk annesidir.

 

 


DEMET GÜRSOY

 (3 Haziran 1966)
İstanbul da doğdu. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. 1991’de, İnci Çayırlı’nın yönetimindeki Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nda profesyonel müzik hayatına başladı. 1994’ten itibaren İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda çalışmaktadır. 2013 yılında Kuveyt'te düzenlenen Kuveyt Uluslararası Müzik Festivali'nde Türkiye'yi temsilen bakanlığa bağlı sanatçıların oluşturduğu Türk Müziği ekibinde,solist sanatçılar arasında görev almıştır.


DİLEK TÜRKAN

(25 Mayıs 1978)
 Balıkesir’de doğdu. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’ndan 1999’da mezun oldu. 1996’dan itibaren TRT İstanbul Radyosu’nda istisna aktiyle ses sanatçısı ve 2003’ten itibaren program yapımcısı olarak çalıştı. Üç yıl müzik öğretmenliği yaptı. İstanbul Hanımları, Yansımalar, İncesaz, Yarkın Ritm, Sultan’s Minstrels toplulukları ile Kemenjazz projesi kapsamında yurtiçinde ve yurtdışında konserler verdi. Çeşitli albümlerde solist olarak yeraldı. Çeşitli sinema ve TV filmlerinin müziklerini seslendirdi. 2006’da Akdeniz Festivali’nde verdiği konser, Hollanda Devlet Radyosu’nda yayınlandı. 2005’te kurulan CRR Türk Müziği Topluluğu’nda da çalışan Türkan, evli ve bir çocuk annesidir.

 


EZGİ KÖKER

 (28 Ocak 1984)
İstanbul’da doğdu, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan 2006’da mezun oldu. Ses sanatçılığı dışında viyolonsel ve ud icracısı olarak da birçok konserde yer aldı. İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu kadrosuna 2006 Ağustos ayında katıldı. Yeditepe Üniversitesi İngilizce hazırlık bölümünü bitiren Ezgi Köker yurtiçi ve yurtdışında birçok konser ve tv programında görev almaktadır. Korodaki görevinin yanı sıra halen bir özel TV kanalında haftada bir yayınlanan kültür-sanat programında ud çalmakta ve şarkı söylemektedir.

 

 

 

 

 

 


FERAHNAZ GÜNDOĞDU

 (13 Kasım 1961)
İstanbul’da doğdu. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’ndan 1987’de mezun oldu. Öğrenciliği sırasında 1984’te Devlet Korosu kadrosuna katıldı. Golden Horn Ensemble topluluğuyla yurtiçinde ve yurtdışında konser verdi ve CD çalışmaları yaptı. Dört kardeşiyle kurdukları Beşibiryerde topluluğuyla özgün müzik çalışmalarında bulundu. Şarkı sözü ve beste çalışmaları yaptı. Evli ve bir kız çocuk annesidir.

 

 

 


FERDA SAĞLAM

 (15 Mayıs 1955)
Bursa’da doğdu. İstanbul Belediye Konservatuvarı’ndan ve İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. Üniversite Korosu’na devam etti. Fırat Kızıltuğ ve İhsan Özgen ile çalışmalarda bulundu. 1976’da, Devlet Korosu’nun ilk kadrosunda yeraldı. Evli ve bir kız, bir erkek çocuk annesidir.

 

 

 


HANDE ÇETİNKAYA

 (25 Mayıs 1964)
Çorum’da doğdu. İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda başladığı müzik öğrenimine İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda devam etti ve 1986’da mezun oldu. Aynı okulun Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı. Üniversite Korosu’na devam etti. Devlet Korosu’na 1984’te katıldı. Amatör çalışmalarda bulundu. Tasavvuf edebiyatı ve musikisiyle ve tezyini sanatlarla ilgilendi. Prof. Ali Alparslan’dan hat meşketti.

 

 

 

 


NURGÜL GÖKTÜRK

 (3 Mayıs 1958)
İstanbul’da doğdu. İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda başladığı müzik öğrenimini İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda sürdürdü. Aynı okulun Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı. Üniversite Korosu’na devam etti. TRT İstanbul ve İzmir radyolarında programlar hazırlayıp sundu. 1985’te kurulan İzmir Devlet Korosu’nun ilk kadrosunda yeraldı. DEÜ Tıp Fakültesi Korosu’nu yönetti. İstanbul Devlet Korosu’na 1989’da naklen atanarak katıldı. Fotograf sanatıyla ilgilenmektedir ve İFSAK üyesidir.

 

 


ŞERİFE DİRİKER

serifedikier(1 Ocak 1969)
İstanbul'da doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra 1989'da İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'ne girdi. 1993'te mezun oldu. Musiki hayatına 1985'te dayısının teşvikiyle girdiği İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda başladı. Süheyla Altmışdört, İsmail Hakkı Özkan, Muazzam Sepetçioğlu, Alaaddin Aday gibi hocalarla çalıştı. Öğrencilik döneminde birçok amatör koroya devam etti. Süheyla Altmışdört'ün yönetimindeki Üniversite Korosu'nun çalışmalarına katıldı. Öğrencilik döneminde Ruhi Ayangil Orkestra ve Korosu'na devam etti. Yalçın Tura'nın çoksesli Türk müziği eserlerini çeşitli konserlerde koro ile seslendirdi. 1990 yılında konservatuvar son son sınıfında iken Bursa Devlet Korosu'na girmiş ve profesyonel müzik hayatına başlamıştır. Bu kurumda İnci çayırlı başta olmak üzere çok değerli şeflerle çalışma imkânı bulmuştur. Ümit Atalay Erdinç Çelikkol, H. Kudsi Sezgin ve Ş. Hakan Özlev'le Bursa’da ve Türkiye’nin çeşitli illerinde solist ve korist olarak birçok konsere katıldı. H. Kudsi Sezgin'in şefliği döneminde sanat kurulu üyeliği yaparak birçok konser projesi üretiminde kendisine destek oldu. Almanya kitap fuarında bir grup sanatçı ile bir dizi konser verdi. İstanbul Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu'nun konserinde solist ve korist olarak görev aldı. Şef Kudsi Sezgin'le Mısır'da solist olarak konserler verdi. Katar'da Ayşe Nur İslam ve İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'ndan Halil Karaduman, Ferruh Yarkın, Belgin Ahun'la bir dizi konser verdi. 2016 yılında Bosna Hersek kitap fuarı etkinlikleri çerçevesinde solist ve korist olarak konserlere katıldı. Çeşitli amatör koro ve toplulukta misafir sanatçı olarak yer aldı. 2018 yılı Ekim ayında ses sanatçısı olarak Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu'na atandı. Evli olan Diriker, korodaki görevine devam etmektedir.

 

 


YÜKSEL DABAKOĞLU

yukseldabakolu(8 Şubat 1958)
Kayseri’de doğdu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’nden 1979’da mezun oldu. Kadri Şarman’ın yönetimindeki Türk Müziği çalışmalarına devam etti. Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Fevziye Bartu’dan şan dersleri aldı. Ankara, Gümüşhane ve Diyarbakır’da on yıl süreyle müzik öğretmenliği yaptı. 1990’da Diyarbakır Devlet Korosu’na girdi. İstanbul Devlet Korosu’na 1993’te naklen atanarak katıldı. Evli ve iki kız çocuk annesidir.


UFUK CABA

 (2 Mart 1958)
Nevşehir’de doğdu. İlk müzik derslerini Sâdi Hoşses’ten aldı. 1973’te TRT’nin ses yarışmasını kazandı. İlk öğrencilerinden olduğu İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nın Yüksek Şan Bölümü’nden 1984’te mezun oldu. Öğrenciliği sırasında Devlet Korosu’nda göreve başladı. TRT İstanbul Radyosu ve Mevlâna Kültür ve Sanat Vakfı’nın çeşitli konserlerine ve turnelerine katıldı. Tezhip, minyatür ve ebru çalıştı, sergilere katıldı. Evli ve bir erkek çocuk annesidir.