MİSAFİR SANATÇILARIMIZ
ALPER AKARYILDIZ

asumansumer(20 Mayıs 1984)
İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğretimini İstanbul’da tamamladı. İlk müzik eğitimine 1998 yılında lise korosunda Faruk Kestiren ile başladı. Daha sonra çeşitli korolarda merhum Kaya Karataş, merhum Fikret Karahan, M. Bülend Gündem ve Osman Nuri Özpekel ile çalışarak repertuvarını geliştirdi. 2002 yılından itibaren, çeşitli topluluklarda solist ve koristliğinin dışında kanunu ile de yer aldı. Ön lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Dış Ticaret Bölümü’nde 2004’te tamamladı. 2006 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl, TRT İstanbul Radyosu Türk Sanat Müziği Gençlik Korosu’nun açtığı sınavı birincilikle kazandı, koronun konserlerinde solist ve korist olarak yer aldı. 2007 yılında Türkiye İş Bankası’nda memur olarak çalışmaya hak kazandı. Aynı yıl görevinden istifa ederek İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nü kazandı. Uzun süren konservatuvar eğitiminde Prof. Dr. Nevzad Atlığ, Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça, M. Doğan Dikmen, Münip Utandı, Faruk Salgar, Serap Mutlu Akbulut, Çiğdem Yarkın’dan üslup, repertuvar ve nazari konularda istifade ederek 2016 yılında mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk-İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Türk Din Musikisi Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisans eğitimini, Hasan Erinç Dede’nin müzik defterini Hamparsum notasından Batı grafik notasına aktararak bitirdi. 2015 yılında Kaya Karataş’ın vefatıyla şefliğini devraldığı amatör müzik topluğu, Yıldız Klasik Türk Müziği Topluluğu adıyla çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda İSMEK bünyesinde Fatih Müzik ve Gösteri Sanatları Okulu’nda tasavvuf müziği korosu hocalığı yapmakta olan Akaryıldız, 2015 Mart ayından bu yana, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda misafir sanatçı olarak görev yapmaktadır.

ANIL YURTTAŞ

asumansumer(8 Mayıs 1990)
Bursa’da doğdu. İlk, orta ve lise öğretimini burada tamamladı. İlk müzik eğitimine Gemlik Kültür Sanat Derneği’nde başladı. Burada, müzik hayatındaki ilk hocası olan Aslıhan Erkişi ile tanıştı. Daha sonra gençlik korosundan, yetişkin korosuna geçti. Bursa Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı’nın açmış olduğu sınavı kazandı ve burada icra heyetinde yer aldı. Aynı zamanda Erdinç Çelikkol’dan usta-çırak ilişkisi içerisinde çok şey öğrendi. 2010 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nü 3’cülükle kazandı. Konservatuarda Nevzad Atlığ, Münip Utandı, Sinem Özdemir, Erol Parlak ve Aslıhan Erkişi’den repertuvar; Ayşegül Arak Altıok’tan ses eğitimi; Suat Güney ve Yeşim Altınel Çoban’dan nazariyat, Bilen Işıktaş’tan ud dersleri aldı. TRT İstanbul Radyosu Gençlik Korosu ve İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı bünyesinde birçok konserde solist ve korist olarak yer adı. 2015 Mart ayından bu yana, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda misafir sanatçı olarak görev yapmaktadır.

AYBİGE DEMİR OKAN

asumansumer(29 Ekim 1986)
Ankara’da doğdu. Lise öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda tamamladı. 2004 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi ve Çalgı Eğitim bölümünü kazandı. Tercihini ses eğitiminden yana yaptı. Alâeddin Yavaşça, Nevzad Atlığ, Münip Utandı, Faruk Salgar ve Sinem Özdemir’den üslup ve repertuvar; Prof. Dr. Selahaddin İçli’den prozodi ve ses sağlığı, Ayşegül Aral’dan şan dersleri aldı. 2006’ten bu yana Büyük Kulüp Klasik Türk Müziği Korosu’nda solist ve korist olarak yer almaktadır. 2007 yılında Sabancı ailesinin düzenlemiş olduğu “Sakıp Sabancı’yı Anma Konseri”nde solist olarak sahne aldı. Ayrıca albüm kaydında da yer aldı. 2008’de Fahir Atakoğlu’nun “İz” adlı albüm çalışmasına katıldı. Bu projede Tarkan Tevetoğlu’na “Alâturka” isimli parçada vokal yaptı. 2009’da konservatuar eğitimini tamamladı. Mezun olduğu yıl TEV’in Türkiye genelinde düzenlemiş olduğu “Safiye Ayla-Zeki Müren Ses Yarışması”nda 2’cilik elde etti. 2009-2012 yılları arasında Kanal 24’te yayımlanan sunuculuğunu Adnan Çoban’ın yaptığı programda konuk olarak yer aldı. 2010-2011 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde pedagojik formasyon eğitimi görerek sertifika aldı. 2013-2014 yıllarında TRT’de yayımlanan sunuculuğunu ve solistliğini Melihat Gülses’in yaptığı “Fikrimin İnce Gülü” programında 16 bölüm boyunca solist olarak yer aldı. 2015 Kasım ayından bu yana Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda misafir sanatçı olarak görev yapmaktadır. Aybige Demir Okan, evli ve bir çocuk annesidir.

AYNUR EZGİ YÜKSEL

asumansumer(25 Ekim 1989)
İstanbul’da doğdu. Aslen Trabzonlu olan Aynur Ezgi Yüksel, ilk, orta ve lise öğreniminin ardından, 2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nü kazandı ve 2013 yılında bölüm birincisi olarak mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca Nevzad Atlığ, Alâeddin Yavaşca, Fatih Salgar, Münip Utandı, Çiğdem Yarkın gibi hocalarla çalışma fırsatı buldu. Haliç Üniversitesi Türk Musikisi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. 2010 yılında TRT Gençlik Korosu’nda yer almıştır. Konservatuvar yıllarında başladığı Bakırköy Müzik Akademisi’ne devam etmektedir. 2012 yılında katıldığı Safiye Ayla-Zeki Müren Ses Yarışması’nda Safiye Ayla dalında birincilik ödülüne layık görülmüştür. 2013 yılından beri Cemal Reşit Rey Türk Müziği Topluluğu’nda yer almaktadır. Zeytinburnu Mali Müşavirler Derneği Korosu’nu çalıştırmakta ve İSMEK’te Türk müziği dersleri vermektedir. Evli ve bir çocuk annesi olan Yüksel, 2015 yılı mart ayından itibaren Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda misafir sanatçı olarak görev yapmaktadır.

FİLİZ YILDIZBAŞOĞLU

(8 Nisan 1977)
İstanbul’da doğdu. İlk müzik eğitimine 1994 yılında İleri Türk Müziği Konservatuarı Derneği Korosu’nda başladı. 2005 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. Buradaki eğitiminde Tülûn Korman, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça, Prof. Dr. Selahaddin İçli, Abdi Coşkun, Rahmi Sönmezocak, Çetin Körükçü gibi isimlerin öğrencisi oldu. 2005 ve 2006 yıllarında Nevzat Sümer yönetimindeki İstanbul Klasik Türk Müziği Orkestrası’yla konserler verdi. 2007 yılında Avaze Türk Müziği Kadınlar Topluluğu’na katıldı. Toplulukla beraber birçok şehirde konserler verdi. Hâlâ topluluk bünyesindeki çalışmalarına devam ettiği topluluğun 2009 yılında yayımlanan “Neveser Kökdeş Şarkıları” adlı albümünde yer aldı. 2009 ile 2013 yılları arasında TRT Müzik kanalında yayımlanan “Meşk Zamanı” programında solist yer aldı. 2012-2013 Mimar Sinan Üniversitesi’nde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. 2015 yılında Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 2013 yılından itibaren çeşitli kurumlarda müzik öğretmeni olarak görev yaptı. 2015 Mart ayından bu yana, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda misafir sanatçı olarak görev yapmaktadır.

GİZEM COŞKUN

(19 Ekim 1991)
Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. 2007 yılında katıldığı Ankara Radyosu Gençlik Korosu’nda Cemile Uncu ve Feruzan Esmergül’den dersler aldı. 2009 yılında öğrenime başladığı İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nde Prof. Dr. Nevzad Atlığ, Münip Utandı ve Çiğdem Yarkın’dan üslup ve repertuvar dersleri aldı. 2011 yılında Bakırköy Musiki Vakfı’nda Fatih Salgar ve Faruk Salgar’ın öğrencisi oldu. 2013 yılında lisans eğitimini tamamladı ve 2013-2014 eğitim döneminde İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2013 yılında kazanarak yüksek lisans eğitimine başladığı Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Müziği Bölümü’nde Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça’dan ileri icra ve Prof. Mutlu Torun’dan eser analizi dersleri aldı. İstanbul’un yanı sıra başka birçok şehrin kültür ve halk eğitimi merkezlerinde düzenlenen konserlerde solist olarak yer aldı. 2012 yılından beri CRR Türk Müziği Topluluğu kadrosunda yer almaktadır. Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’na Mart 2015’te misafir sanatçı olarak katılmıştır.

HÜSEYİN KIYAK

asumansumer(25 Nisan 1988)
Denizli’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011’de Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl, aynı üniversitenin Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde başladığı yüksek lisans eğitimini 2013’te tamamladı. Müzik öğrenimine 2001 yılında Denizli Belediye Konservatuvarı’nda başladı. 2007 yılında, Serap Mutlu Akbulut yönetimindeki TRT İstanbul Radyosu Türk Sanat Müziği Gençlik Korosu’na girdi. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Türk Müziği Topluluğu’nu kurdu ve 2011 yılına kadar bu koronun çalışmalarını yürüttü. 2012-2014 yılları arasında Tülûn Korman ve Gönül Paçacı yönetimindeki Türk Müziği İcra Heyeti’nin çalışmalarına ve konserlerine katıldı. Doğan Dikmen, Murat Bardakçı, Abidin Gerçeker’den repertuvar konusunda yararlandı. Varujan Zilciyan’la Hamparsum notası üzerine çalıştı. Bülent Aksoy, Murat Bardakçı, İncilâ Bertuğ, Ersu Pekin, Cemal Ünlü gibi araştırmacılardan yararlanarak müzik kültür ve tarihi üzerine eğildi. Bazı yayınevlerinde editör olarak çeşitli müzik, tarih ve sanat kitaplarının baskı aşamasında çalıştı. 2016 yılında Kalan Müzik’in yayımladığı Tanburi Cemil Bey Külliyatı’nda araştırma, tashih ve Osmanlıca metin çevirileri konusunda görev aldı. 2016 yılında Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda görev yapan genç müzisyenlerle “Gölgede Kalanlar” projesini oluşturdu. 2016’da TRT’de yayımlanan “Ölümsüz Bestekâr Tanburi Cemil Bey” isimli program serisinde sunucu ve metin yazarı olarak görev aldı. 2018 yılında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde açılan İstanbul ve Müzik Araştırma Programı (İMAP) kapsamında arşiv faaliyetlerini yürütmeye devam etmektedir. Müzikoloji konusunda çeşitli akademik yayınları yanında, hazırladığı Yüz Yıllık Metinlerle Tanburi Cemil Bey 2017; Mızrabı, Yayı ve Kalemiyle Mesud Cemil ise 2018 yılında Kubbealtı Neşriyat tarafından yayımlandı. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda Müzikoloji ve Müzik Teorisi Bölümü’ndeki doktora eğitimine devam eden Hüseyin Kıyak, Miltiadis Pappas’la Bizans notası üzerine çalışmaktadır. 2015 Mart ayından itibaren misafir sanatçı olarak Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda görev yapmaktadır.

HÜSEYİN ÖZKILIÇ


asumansumer
(Güncelleniyor)


MERVE KIVILCIMER

asumansumer(27 Eylül 1989)
İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğreniminin ardından 2010 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nü kazandı. Konservatuvardan 2014 yılında bölüm ikincisi ve fakülte dördüncüsü olarak mezun oldu. Burada Nevzad Atlığ, Münip Utandı, Sinem Özdemir, Erol Parlak ve Aslıhan Erkişi’den repertuvar; Ayşegül Aral Altıok’dan ses eğitimi; Suat Güney, Feridun Öney ve Yeşim Altınel Çoban’dan nazariyat; Ayşe Coşkun Ayan ve Serkan Mesut Halili’den kanun dersleri aldı. Mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde pedagojik formasyon eğitimi aldı. 2010 yılında TRT İstanbul Radyosu’nun açmış olduğu Türk Sanat Müziği Gençlik Korosu sınavını kazandı. TRT’nin çeşitli radyo ve televizyon programlarında solist ve korist olarak yer aldı. 2013 yılında Cemal Reşit Rey Türk Müziği Topluluğu’na solist olarak katıldı. İSMEK’te Türk müziği dersleri veren Kıvılcımer, aynı zamanda İstanbul Fasıl Topluluğu üyesidir. 2015 Mart ayından bu yana, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda misafir sanatçı olarak görev yapmaktadır.

M. TAHA ARAS

(16 Mart 1992)
Nevşehir’de doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini burada tamamladıktan sonra, 2010 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, Türk Sanat Müziği Ses Eğitim Bölümü’nü kazandı. 2014 yılında konservatuvardan derece ile mezun olan Aras; aynı yıl Marmara Üniversitesi’nde Türk Din Musikisi alanında yüksek lisans yapmaya hak kazanmış ve tez döneminde olmakla birlikte halen öğrenimine devam etmektedir. Konservatuvarda öğrenim gördüğü yıllarda, Prof. Dr. Nevzad Atlığ, Münip Utandı, Yrd. Doç. Dr. Sinem Özdemir ve Aslıhan Erkişi’den repertuvar; Yrd. Doç. Ayşegül Aral’dan ses eğitimi; Suat Güney, Feridun Öney ve Yeşim Altınel Çoban’dan nazariyat; Abdi Coşkun ve Gökhan Filizman’dan tanbur dersleri almıştır. Yüksek lisans eğitiminde ise Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Prof. Dr. Safa Yeprem, Yrd. Doç. Dr. Nuri Özcan ve Yrd. Doç. Dr. Nuri Uygun gibi hocalardan musiki tarihi dersleri almıştır. Ayrıca çok erken yaşlardan itibaren ney sazıyla meşgul olup Ahmet Şahin, Sadrettin Özçimi ve Doç. Dr. Ali Tan’dan kısa süreli meşk etmiştir. Okul dışında da, alanında önde gelen birçok hocayla çalışmıştır. Gerek yurt içi; gerekse yurt dışında çok sayıda büyük konser ve organizasyonlarda neyzen ve solist olarak görev almıştır. Kasım 2015’te Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda misafir sanatçı unvanıyla göreve başlamıştır ve halen bu görevine devam etmektedir.

TANER YALÇIN

asumansumer(6 Temmuz 1991)
İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 2009 yılında katıldığı İstanbul-Kadıköy liseler arası ses yarışmasında birincilik elde etti. 2010 yılında Bakırköy Müzik Akademisi Gençlik Korosu’na katıldı. 2012 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’ne derece ile girmeye hak kazandı. Bu sırada fidan kurt,ayşegül aral, gülşah sönmez, aslıhan erkişi, serhat sarpel ,gözde çolakoğlu, sinem özdemir ve Prof. Dr. Nevzad Atlığ’dan nazariyat ve repertuvar dersleri aldı. Münip Utandı’nın master class derslerine katıldı. Serhat Sarpel ile birlikte İstanbul Sema Topluluğu adı altında birçok konserler verdi. 2013 yılında Mustafa Doğan Dikmen’in şefliğini yaptığı TRT Türk Sanat Müziği Gençlik Korosu’nda yer aldı. 2013 yılında Radyo Alaturka’nın düzenlemiş olduğu ses yarışmasında birinci oldu. Aralık 2015’ten beri CRR Türk Müziği Topluluğu’nda yer alan Yalçın’ın “Aşkzede” isimli maxi single albüm çalışması bulunmaktadır. Kasım 2015’ten bu yana, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda misafir sanatçı olarak görev yapmaktadır.

TOLGA ŞEKERCİ

asumansumer (7 Eylül 1992)
Bursa’da doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini İnegöl’de tamamladı. Müzik çalışmalarına henüz sekiz yaşında iken Şef Erdinç Çelikkol yönetimindeki İnegöl Müzik Derneği Çocuk Korosu’nda başladı. Erdinç Çelikkol’dan repertuvar, Diler Yalaza’dan ud ve Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü başkanı Ayhan Helvacı’dan şan dersleri aldı. 2010 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nü dereceyle kazandı. Konservatuvarda Nevzad Atlığ, Münip Utandı ve Sinem Özdemir’den repertuvar, Ayşe Coşkun Ayan’dan ise kanun derslerini aldı. 2011 yılında TRT İstanbul Radyosu Gençlik Korosu stajyer sanatçı kadrosuna dahil oldu. Radyoda M. Doğan Dikmen ile üslup ve repertuvar çalışmalarında bulundu. TRT bünyesinde birçok konserde ve Radyo Günleri İstanbul, Zat-ı Şahane, İlahi Nefesler, Neşe-i Muhabbet, Fikrimin İnce Gülü, Lahuti, Sazlar Çalınır, Tasavvuf Pınarı, Balkanlarda Ramazan gibi programlarda yurt içi ve yurt dışında birçok konserde bulundu. 2014 yılında TRT’nin açtığı Genç Mikrofon Ses Yarışması’nda İstanbul bölge birincisi oldu. 2013-2016 yılları arasında ise TRT İstanbul Radyosu’nda sözleşmeli ses sanatçısı olarak görev aldı. 2015 Mart ayından bu yana Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda misafir sanatçı olarak görev yapmaktadır.