Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Ana Sayfa
Gelecek Program (9 Kasım 2014) PDF Yazdır E-posta
 9kasim2014.jpg

BERLİN’DEKİ KONSERİMİZE BÜYÜK İLGİ

21.03.2014

Yunus Emre Enstitüsü’nün (YEE) Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği, Berlin Büyükelçimiz Hüseyin Avni Karslıoğlu ve sefiremiz Gamze Karslıoğlu’nun himayelerinde Berlin büyükelçilik binamızda 7 Mart akşamı verdiğimiz konser büyük ilgi gördü.

Yunus Emre Enstitüsü Berlin Müdürü Yılmaz Bulut’un organize ettiği ve koro şef yardımcımız Mehmet Güntekin’in sanat yönetmenliğinde hazırlanan konser, musiki tarihimizin son 300 yılında varlık gösteren ve önemli yer tutan kadın bestekârlarımızın eserlerinden örneklerin, kadın müzisyenler tarafından seslendirilmesi fikriyle oluşturulmuştu.

Dilek Türkan (solist), Lütfiye Özer (kemençe), Serap Çağlayan (kanun) ve Ege Yıldız’ın (tanbur) çizgiüstü performanslarıyla verdikleri konser, Berlin büyükelçiliğimizin salonunu dolduran Türkler’in ve Almanlar’ın yanısıra, başka ülkelerin diplomatik temsilcileri tarafından da büyük ilgiyle izlendi.

YEE Berlin Müdürü Yılmaz Bulut’un ve Berlin Sefiremiz Gamze Karslıoğlu’nun açış konuşmalarının ve Mehmet Güntekin’in “Türk Musikisi’nde Kadın Bestekârlar” başlıklı sunumunun ardından başlayan konserde sanatçılarımız, Reftar Kalfa, Dilhayat Kalfa, Leylâ Hanım, Fâize Ergin, Nimet Hanım, Nev’eser Kökdeş, Nihâl Erkutun, Hacı Tahsîne Hanım, Semahat Özdenses, Melahat Pars, Mehveş Hanım ve Nevzat Akay’ın eserlerinden örnekleri, projeksiyonla perdeye yansıtılan belgesel fotoğraflar eşliğinde sundular.

Türk ve Alman dillerinde, açıklayıcı bilgileri belgesel fotoğraflarla destekleyerek hazırladığımız program, dinleyici koltuklarında Türkçe bilmeyen çok sayıda müzikseverin yer aldığı konserde büyük ilgi gördü ve takdirle karşılandı. Sanatçılarımız, konserin ardından başta Büyükelçimiz Sayın Karslıoğlu olmak üzere Türk ve yabancı müzikseverlerin yoğun tebrikleriyle karşılık gördüler.

Sanatçılarımız, başarıyla tamamladıkları görevlerinin ardından 8 Mart gecesi İstanbul’a döndüler.

berlin-51.jpgberlinekip.jpg

 

 

 

 

  07-mart-2014-nha.jpg

 

 

 

 

 

 

 

NEVZAD ATLIĞ’IN REFİKASI VEDÎA ATLIĞ’I KAYBETTİK…

03.02.2014

 

vefat.jpg

NEVZAD ATLIĞ’IN REFİKASI VEDÎA ATLIĞ’I KAYBETTİK…

Koromuzun kurucusu ve ilk şefi Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Nevzad Atlığ’ın 63 yıllık hayat arkadaşı Vedîa Atlığ 1 Şubat 2014 günü ebediyete intikal etti. Merhumenin na’şı, 3 Şubat 2014 günü Levent Âfet Yolal Camii’nde öğleyin kılınan cenaze namazının ardından, Topkapı Eski Kozlu Kabristanı’ndaki aile mezarlığında ebedî istirahatgâhına tevdi edildi.

İsmail Hakkı ve Mahmure Kasaymirza’nın kızları olan Vedîa Hanım, 1951 yılında Nevzad Atlığ ile evlenmiş, evlâtları Bülent ve Nihan’ı 1952 ve 1960 yıllarında dünyaya getirmişti. Evliliğinin ilk döneminde İstanbul Borsası’nda çalışan Vedîa Hanım, daha sonra memuriyetinden tamamen ayrılmış ve hayatını çocuklarının yetişmesine ve eşi Nevzad Atlığ’ın hekimlik ve musiki hayatını en rahat şekilde sürdürebilmesi için destek olmaya vakfetmişti.

Vedîa Hanımefendi’ye Allah’tan rahmet diliyor, hocamız Nevzad Atlığ’a, evlâtları Bülent Atlığ ile Nihan Atlığ Simpson başta olmak üzere ailesinin bütün üyeleriyle akraba ve dostlarına sabır ve metanet temenni ediyoruz.

 


 

Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu Konserini İzledi

19.01.2014

Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu Konserini İzledi

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu konserini izledi.

Konserin verildiği Cemal Reşit Rey Konser Salonu binası girişinde Cumhurbaşkanı Gül’ü, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Türk Musiki Vakfı Başkan Vekili Faruk Berksan ve koro şefi Fatih Salgar karşıladı.

Cumhurbaşkanı Gül’ün izlediği konserin birinci bölümünde yedi eser seslendirildi. Konserin birinci bölümünden sonra verilen aradan önce koroda 30. hizmet yıllarını dolduran Aziz Şenol Filiz, Birol Yayla ve Salih Bilgin’e, Türk Sanat Musikisi duayen dinleyicisi Prof. Dr. Ahmet Ünal tarafından şükran plaketleri verildi.

 

 

SON GÜNCELLEME 15.09.2014

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

 

Anketler

Sitemizi Nasıl Buldunuz?
 

Müzik

gufteler.png

muzikari.png

Duyuru

9kasim2014k.jpg         

           Afiş Arşivi

 

Kimler Sitede

Şuanda 1 misafir bağlı

Sayaç

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün27
mod_vvisit_counterDün516
mod_vvisit_counterBu Hafta1095
mod_vvisit_counterBu Ay13761
mod_vvisit_counterToplam905865
BYC Media Bilişim Hizmetleri