21.03.2014

Yunus Emre Enstitüsü’nün (YEE) Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği, Berlin Büyükelçimiz Hüseyin Avni Karslıoğlu ve sefiremiz Gamze Karslıoğlu’nun himayelerinde Berlin büyükelçilik binamızda 7 Mart akşamı verdiğimiz konser büyük ilgi gördü.

Yunus Emre Enstitüsü Berlin Müdürü Yılmaz Bulut’un organize ettiği ve koro şef yardımcımız Mehmet Güntekin’in sanat yönetmenliğinde hazırlanan konser, musiki tarihimizin son 300 yılında varlık gösteren ve önemli yer tutan kadın bestekârlarımızın eserlerinden örneklerin, kadın müzisyenler tarafından seslendirilmesi fikriyle oluşturulmuştu.

Dilek Türkan (solist), Lütfiye Özer (kemençe), Serap Çağlayan (kanun) ve Ege Yıldız’ın (tanbur) çizgiüstü performanslarıyla verdikleri konser, Berlin büyükelçiliğimizin salonunu dolduran Türkler’in ve Almanlar’ın yanısıra, başka ülkelerin diplomatik temsilcileri tarafından da büyük ilgiyle izlendi.

YEE Berlin Müdürü Yılmaz Bulut’un ve Berlin Sefiremiz Gamze Karslıoğlu’nun açış konuşmalarının ve Mehmet Güntekin’in “Türk Musikisi’nde Kadın Bestekârlar” başlıklı sunumunun ardından başlayan konserde sanatçılarımız, Reftar Kalfa, Dilhayat Kalfa, Leylâ Hanım, Fâize Ergin, Nimet Hanım, Nev’eser Kökdeş, Nihâl Erkutun, Hacı Tahsîne Hanım, Semahat Özdenses, Melahat Pars, Mehveş Hanım ve Nevzat Akay’ın eserlerinden örnekleri, projeksiyonla perdeye yansıtılan belgesel fotoğraflar eşliğinde sundular.

Türk ve Alman dillerinde, açıklayıcı bilgileri belgesel fotoğraflarla destekleyerek hazırladığımız program, dinleyici koltuklarında Türkçe bilmeyen çok sayıda müzikseverin yer aldığı konserde büyük ilgi gördü ve takdirle karşılandı. Sanatçılarımız, konserin ardından başta Büyükelçimiz Sayın Karslıoğlu olmak üzere Türk ve yabancı müzikseverlerin yoğun tebrikleriyle karşılık gördüler.

Sanatçılarımız, başarıyla tamamladıkları görevlerinin ardından 8 Mart gecesi İstanbul’a döndüler.

berlin-51berlinekip07-mart-2014-nha