KADIN SES SANATÇILARI

 

ARZU YÜZLÜER

 (4 Ekim 1963)
İstanbul’da doğdu. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’ndan 1986-1987 döneminde mezun oldu. 1986’da İzmir Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu’nda göreve başladı. İstanbul Devlet Korosu’na 1989’da naklen atanarak katıldı. Bir erkek çocuk annesidir.

 

 

 


AYBİGE DEMİR OKAN

ayselsonmesson.jpg(29 Ekim 1986)
Ankara’da doğdu. Lise öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda tamamladı. 2004 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi ve Çalgı Eğitim bölümünü kazandı. Tercihini ses eğitiminden yana yaptı. Alâeddin Yavaşça, Nevzad Atlığ, Münip Utandı, Faruk Salgar ve Sinem Özdemir’den üslup ve repertuvar; Prof. Dr. Selahaddin İçli’den prozodi ve ses sağlığı, Ayşegül Aral’dan şan dersleri aldı. 2006’ten bu yana Büyük Kulüp Klasik Türk Müziği Korosu’nda solist ve korist olarak yer almaktadır. 2007 yılında Sabancı ailesinin düzenlemiş olduğu “Sakıp Sabancı’yı Anma Konseri”nde solist olarak sahne aldı. Ayrıca albüm kaydında da yer aldı. 2008’de Fahir Atakoğlu’nun “İz” adlı albüm çalışmasına katıldı. Bu projede Tarkan Tevetoğlu’na “Alâturka” isimli parçada vokal yaptı. 2009’da konservatuar eğitimini tamamladı. Mezun olduğu yıl TEV’in Türkiye genelinde düzenlemiş olduğu “Safiye Ayla-Zeki Müren Ses Yarışması”nda 2’cilik elde etti. 2009-2012 yılları arasında Kanal 24’te yayımlanan sunuculuğunu Adnan Çoban’ın yaptığı programda konuk olarak yer aldı. 2010-2011 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde pedagojik formasyon eğitimi görerek sertifika aldı. 2013-2014 yıllarında TRT’de yayımlanan sunuculuğunu ve solistliğini Melihat Gülses’in yaptığı “Fikrimin İnce Gülü” programında 16 bölüm boyunca solist olarak yer aldı. 2015 Kasım ayından bu yana Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda misafir sanatçı olarak görev yapmaktadır. Aybige Demir Okan, evli ve bir çocuk annesidir.

 

 


AYNUR EZGİ YÜKSEL

ayselsonmesson.jpg(25 Ekim 1989)
İstanbul’da doğdu. Aslen Trabzonlu olan Aynur Ezgi Yüksel, ilk, orta ve lise öğreniminin ardından, 2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nü kazandı ve 2013 yılında bölüm birincisi olarak mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca Nevzad Atlığ, Alâeddin Yavaşca, Fatih Salgar, Münip Utandı, Çiğdem Yarkın gibi hocalarla çalışma fırsatı buldu. Haliç Üniversitesi Türk Musikisi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. 2010 yılında TRT Gençlik Korosu’nda yer almıştır. Konservatuvar yıllarında başladığı Bakırköy Müzik Akademisi’ne devam etmektedir. 2012 yılında katıldığı Safiye Ayla-Zeki Müren Ses Yarışması’nda Safiye Ayla dalında birincilik ödülüne layık görülmüştür. 2013 yılından beri Cemal Reşit Rey Türk Müziği Topluluğu’nda yer almaktadır. Zeytinburnu Mali Müşavirler Derneği Korosu’nu çalıştırmakta ve İSMEK’te Türk müziği dersleri vermektedir. Evli ve bir çocuk annesi olan Yüksel, 2015 yılı mart ayından itibaren Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda misafir sanatçı olarak görev yapmaktadır.

 

 


AYSEL SÖNMEZ

ayselsonmesson.jpg(5 Nisan 1959)
Çerkeş’te doğdu. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’ndan 1985’te mezun oldu. Konservatuvar korolarında görev alarak çeşitli konserlere katıldı. 1985’te yeni kurulan İzmir Devlet Korosu’nun ilk kadrosuna atanarak dört yıl görev yaptı. 1989’da İstanbul Devlet Korosu’na naklen atandı.

 

 


BELMA YAMANER

 (3 Mart 1964)
İstanbul’da doğdu. İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda başlayıp İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda devam ettiği müzik öğreniminden 1986-87 döneminde mezun oldu. Aynı okulun Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yaptığı yüksek lisansını 1993’te tamamladı. Üniversite Korosu’na devam etti. 1985’te yeni kurulan İzmir Devlet Korosu’nda dört yıl çalıştı. 1989’da İstanbul Devlet Korosu’na atandı.

 

 


BERNA SALGAR

 (1 Nisan 1960)
İstanbul’da doğdu. İstanbul Belediye Konservatuvarı’ndan 1980’de; İ. Ü. İktisat Fakültesi’nden 1983’te mezun oldu. Yüksek öğrenimi sırasında Üniversite Korosu’na devam etti. İlköğretim okullarında müzik öğretmenliği yaptı. Devlet Korosu kadrosuna 1984’te katıldı. Evli ve iki kız çocuk annesidir.

 

 


DEMET GÜRSOY

 (3 Haziran 1966)
İstanbul da doğdu. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. 1991’de, İnci Çayırlı’nın yönetimindeki Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nda profesyonel müzik hayatına başladı. 1994’ten itibaren İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda çalışmaktadır. 2013 yılında Kuveyt'te düzenlenen Kuveyt Uluslararası Müzik Festivali'nde Türkiye'yi temsilen bakanlığa bağlı sanatçıların oluşturduğu Türk Müziği ekibinde,solist sanatçılar arasında görev almıştır.


DİLEK TÜRKAN

(25 Mayıs 1978)
 Balıkesir’de doğdu. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’ndan 1999’da mezun oldu. 1996’dan itibaren TRT İstanbul Radyosu’nda istisna aktiyle ses sanatçısı ve 2003’ten itibaren program yapımcısı olarak çalıştı. Üç yıl müzik öğretmenliği yaptı. İstanbul Hanımları, Yansımalar, İncesaz, Yarkın Ritm, Sultan’s Minstrels toplulukları ile Kemenjazz projesi kapsamında yurtiçinde ve yurtdışında konserler verdi. Çeşitli albümlerde solist olarak yeraldı. Çeşitli sinema ve TV filmlerinin müziklerini seslendirdi. 2006’da Akdeniz Festivali’nde verdiği konser, Hollanda Devlet Radyosu’nda yayınlandı. 2005’te kurulan CRR Türk Müziği Topluluğu’nda da çalışan Türkan, evli ve bir çocuk annesidir.

 


EZGİ KÖKER

 (28 Ocak 1984)
İstanbul’da doğdu, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan 2006’da mezun oldu. Ses sanatçılığı dışında viyolonsel ve ud icracısı olarak da birçok konserde yer aldı. İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu kadrosuna 2006 Ağustos ayında katıldı. Yeditepe Üniversitesi İngilizce hazırlık bölümünü bitiren Ezgi Köker yurtiçi ve yurtdışında birçok konser ve tv programında görev almaktadır. Korodaki görevinin yanı sıra halen bir özel TV kanalında haftada bir yayınlanan kültür-sanat programında ud çalmakta ve şarkı söylemektedir.

 

 

 

 

 

 


FERAHNAZ GÜNDOĞDU

 (13 Kasım 1961)
İstanbul’da doğdu. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’ndan 1987’de mezun oldu. Öğrenciliği sırasında 1984’te Devlet Korosu kadrosuna katıldı. Golden Horn Ensemble topluluğuyla yurtiçinde ve yurtdışında konser verdi ve CD çalışmaları yaptı. Dört kardeşiyle kurdukları Beşibiryerde topluluğuyla özgün müzik çalışmalarında bulundu. Şarkı sözü ve beste çalışmaları yaptı. Evli ve bir kız çocuk annesidir.

 

 

 


FİLİZ YILDIZBAŞOĞLU

(8 Nisan 1977)
İstanbul’da doğdu. İlk müzik eğitimine 1994 yılında İleri Türk Müziği Konservatuarı Derneği Korosu’nda başladı. 2005 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. Buradaki eğitiminde Tülûn Korman, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça, Prof. Dr. Selahaddin İçli, Abdi Coşkun, Rahmi Sönmezocak, Çetin Körükçü gibi isimlerin öğrencisi oldu. 2005 ve 2006 yıllarında Nevzat Sümer yönetimindeki İstanbul Klasik Türk Müziği Orkestrası’yla konserler verdi. 2007 yılında Avaze Türk Müziği Kadınlar Topluluğu’na katıldı. Toplulukla beraber birçok şehirde konserler verdi. Hâlâ topluluk bünyesindeki çalışmalarına devam ettiği topluluğun 2009 yılında yayımlanan “Neveser Kökdeş Şarkıları” adlı albümünde yer aldı. 2009 ile 2013 yılları arasında TRT Müzik kanalında yayımlanan “Meşk Zamanı” programında solist yer aldı. 2012-2013 Mimar Sinan Üniversitesi’nde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. 2015 yılında Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 2013 yılından itibaren çeşitli kurumlarda müzik öğretmeni olarak görev yaptı. 2015 Mart ayından bu yana, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda misafir sanatçı olarak görev yapmaktadır.

 

 

 


GİZEM COŞKUN

(19 Ekim 1991)
Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. 2007 yılında katıldığı Ankara Radyosu Gençlik Korosu’nda Cemile Uncu ve Feruzan Esmergül’den dersler aldı. 2009 yılında öğrenime başladığı İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nde Prof. Dr. Nevzad Atlığ, Münip Utandı ve Çiğdem Yarkın’dan üslup ve repertuvar dersleri aldı. 2011 yılında Bakırköy Musiki Vakfı’nda Fatih Salgar ve Faruk Salgar’ın öğrencisi oldu. 2013 yılında lisans eğitimini tamamladı ve 2013-2014 eğitim döneminde İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2013 yılında kazanarak yüksek lisans eğitimine başladığı Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Müziği Bölümü’nde Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça’dan ileri icra ve Prof. Mutlu Torun’dan eser analizi dersleri aldı. İstanbul’un yanı sıra başka birçok şehrin kültür ve halk eğitimi merkezlerinde düzenlenen konserlerde solist olarak yer aldı. 2012 yılından beri CRR Türk Müziği Topluluğu kadrosunda yer almaktadır. Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’na Mart 2015’te misafir sanatçı olarak katılmıştır.

 

 

 


HANDE ÇETİNKAYA

 (25 Mayıs 1964)
Çorum’da doğdu. İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda başladığı müzik öğrenimine İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda devam etti ve 1986’da mezun oldu. Aynı okulun Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı. Üniversite Korosu’na devam etti. Devlet Korosu’na 1984’te katıldı. Amatör çalışmalarda bulundu. Tasavvuf edebiyatı ve musikisiyle ve tezyini sanatlarla ilgilendi. Prof. Ali Alparslan’dan hat meşketti.

 

 

 

 


MERVE KIVILCIMER

 (27 Eylül 1989)
İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğreniminin ardından 2010 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nü kazandı. Konservatuvardan 2014 yılında bölüm ikincisi ve fakülte dördüncüsü olarak mezun oldu. Burada Nevzad Atlığ, Münip Utandı, Sinem Özdemir, Erol Parlak ve Aslıhan Erkişi’den repertuvar; Ayşegül Aral Altıok’dan ses eğitimi; Suat Güney, Feridun Öney ve Yeşim Altınel Çoban’dan nazariyat; Ayşe Coşkun Ayan ve Serkan Mesut Halili’den kanun dersleri aldı. Mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde pedagojik formasyon eğitimi aldı. 2010 yılında TRT İstanbul Radyosu’nun açmış olduğu Türk Sanat Müziği Gençlik Korosu sınavını kazandı. TRT’nin çeşitli radyo ve televizyon programlarında solist ve korist olarak yer aldı. 2013 yılında Cemal Reşit Rey Türk Müziği Topluluğu’na solist olarak katıldı. İSMEK’te Türk müziği dersleri veren Kıvılcımer, aynı zamanda İstanbul Fasıl Topluluğu üyesidir. 2015 Mart ayından bu yana, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda misafir sanatçı olarak görev yapmaktadır.

 

 


NEVAL GÜLEÇ

 (18 Temmuz 1987)
İzmir'de doğdu. Müzik eğitimine 1998 yılında Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuvarı'nda başladı. Burada İnci Çayırlı'nın öğrencisi oldu. Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü’nü okuduğu sırada TRT Gençlik Korosuna katıldı. Çiğdem Yarkın ile repertuvar çalışmaları yaptı. 2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açmış olduğu sınavı kazanarak Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nda ses sanatçısı olarak göreve başladı. İstanbul Sazendeleri ile birlikte “Balkanlar’dan Kafkaslar’a” projesi ile konserler verdi. Lâl Ensemble ile edebi anlatımlı konserler verdi. Özçimi Trio'nun Fransa'daki konserlerine solist olarak katıldı. 2019 yılında TRT Müzik kanalında yayınlanan “Osmanlı'nın Kayıp Şarkıları” programında solist olarak yer aldı. 2022 Ocak ayından beri görevine Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda devam etmekte olan Güleç, evli ve bir çocuk annesidir.

 

 


NURGÜL GÖKTÜRK

 (3 Mayıs 1958)
İstanbul’da doğdu. İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda başladığı müzik öğrenimini İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda sürdürdü. Aynı okulun Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı. Üniversite Korosu’na devam etti. TRT İstanbul ve İzmir radyolarında programlar hazırlayıp sundu. 1985’te kurulan İzmir Devlet Korosu’nun ilk kadrosunda yeraldı. DEÜ Tıp Fakültesi Korosu’nu yönetti. İstanbul Devlet Korosu’na 1989’da naklen atanarak katıldı. Fotograf sanatıyla ilgilenmektedir ve İFSAK üyesidir.

 

 


ŞERİFE DİRİKER

serifedikier(1 Ocak 1969)
İstanbul'da doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra 1989'da İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'ne girdi. 1993'te mezun oldu. Musiki hayatına 1985'te dayısının teşvikiyle girdiği İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda başladı. Süheyla Altmışdört, İsmail Hakkı Özkan, Muazzam Sepetçioğlu, Alaaddin Aday gibi hocalarla çalıştı. Öğrencilik döneminde birçok amatör koroya devam etti. Süheyla Altmışdört'ün yönetimindeki Üniversite Korosu'nun çalışmalarına katıldı. Öğrencilik döneminde Ruhi Ayangil Orkestra ve Korosu'na devam etti. Yalçın Tura'nın çoksesli Türk müziği eserlerini çeşitli konserlerde koro ile seslendirdi. 1990 yılında konservatuvar son son sınıfında iken Bursa Devlet Korosu'na girmiş ve profesyonel müzik hayatına başlamıştır. Bu kurumda İnci çayırlı başta olmak üzere çok değerli şeflerle çalışma imkânı bulmuştur. Ümit Atalay Erdinç Çelikkol, H. Kudsi Sezgin ve Ş. Hakan Özlev'le Bursa’da ve Türkiye’nin çeşitli illerinde solist ve korist olarak birçok konsere katıldı. H. Kudsi Sezgin'in şefliği döneminde sanat kurulu üyeliği yaparak birçok konser projesi üretiminde kendisine destek oldu. Almanya kitap fuarında bir grup sanatçı ile bir dizi konser verdi. İstanbul Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu'nun konserinde solist ve korist olarak görev aldı. Şef Kudsi Sezgin'le Mısır'da solist olarak konserler verdi. Katar'da Ayşe Nur İslam ve İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'ndan Halil Karaduman, Ferruh Yarkın, Belgin Ahun'la bir dizi konser verdi. 2016 yılında Bosna Hersek kitap fuarı etkinlikleri çerçevesinde solist ve korist olarak konserlere katıldı. Çeşitli amatör koro ve toplulukta misafir sanatçı olarak yer aldı. 2018 yılı Ekim ayında ses sanatçısı olarak Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu'na atandı. Evli olan Diriker, korodaki görevine devam etmektedir.

 

 


YÜKSEL DABAKOĞLU

yukseldabakolu(8 Şubat 1958)
Kayseri’de doğdu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’nden 1979’da mezun oldu. Kadri Şarman’ın yönetimindeki Türk Müziği çalışmalarına devam etti. Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Fevziye Bartu’dan şan dersleri aldı. Ankara, Gümüşhane ve Diyarbakır’da on yıl süreyle müzik öğretmenliği yaptı. 1990’da Diyarbakır Devlet Korosu’na girdi. İstanbul Devlet Korosu’na 1993’te naklen atanarak katıldı. Evli ve iki kız çocuk annesidir.


UFUK CABA

 (2 Mart 1958)
Nevşehir’de doğdu. İlk müzik derslerini Sâdi Hoşses’ten aldı. 1973’te TRT’nin ses yarışmasını kazandı. İlk öğrencilerinden olduğu İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nın Yüksek Şan Bölümü’nden 1984’te mezun oldu. Öğrenciliği sırasında Devlet Korosu’nda göreve başladı. TRT İstanbul Radyosu ve Mevlâna Kültür ve Sanat Vakfı’nın çeşitli konserlerine ve turnelerine katıldı. Tezhip, minyatür ve ebru çalıştı, sergilere katıldı. Evli ve bir erkek çocuk annesidir.